Nane Nasıl Kurutulur?
15 Mayıs 2024

Nane Nasıl Kurutulur?

Nane nasıl kurutulur, nane taze ve kuru olarak kullanılan son derece şifalı bir bitkidir. Mevsiminde taze olarak yararlandığınız naneyi uygun koşullarda kurutursanız, aynı şifalı etkilerinden faydalanabilirsiniz. Nane hazmı kolaylaştıran, idrar ve gaz söktüren bir bitkidir. Bu nedenle sofralarımızda her zaman yer almalıdır. Üstelik maliyeti de oldukça düşüktür. Hele bahçenizde nane yetiştiriyorsanız, kuru naneyi bile doğal haliyle tüketebilirsiniz. Kadınların adet ağrılarını dindiren, bronşit, astım, soğuk algınlığı etkilerini hafifleten, bulantı ve kusmayı önleyen, migren ağrılarına iyi gelen, sinirsel sorunları gideren, kalp çarpıntılarını hafifleten, karaciğeri destekleyen naneden sonuna kadar faydalanın. Kışın bile cacık yaptığınızda kuru naneyi kullanmaktan kaçınmayın. Grip olduğunuzda nanenin şifalı özelliklerinden faydalanın. Ancak mide ülseri, gastrit gibi rahatsızlıkları olan kişiler naneyi ölçülü olarak tüketmelidir. Aromasıyla rahatsızlığınızın etkilerini arttırabilir. Nane uygun koşullarda kurutulduğunda, içerdiği besin değerlerini de koruyacaktır. Şimdi sizlere nane nasıl kurutulur konusunda bazı paylaşımlarda bulunacağız. Kışlık hazırlığınıza bizde yardımcı olmak istedik.

Nane nasıl kurutulur, püf noktaları nelerdir?

Nane kurutmak aslında zor değildir. Ancak bazı konulara dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle nanenin yapraklarını ayıklayarak kurutmamalısınız. Çünkü böyle yapraklar kuruduğunda kararıyor. Tazeyken yapraklar koparıldığında zedeleniyor ve kararıyor. En doğrusu naneyi saplarıyla birlikte kurutmak. Böylece kararmadan yeşil rengini muhafaza ederek kuruyor. Aynı zamanda sadece naneyi değil, tüm yeşillikleri gölgede kurutmalısınız. Bu sayede yine rengini koruyabiliyor. Güneşte kurutulursa, rengi değişiyor. Bunlara dikkat ederek naneler kurutmaya hazırlayabiliriz.

Öncelikle dilediğiniz kadar taze naneyi ayıklayın. Bu ayıklamadan yapraklarını dediğimiz gibi ayırmıyorsunuz. Sadece yabani otları varsa, bozuk olanları varsa bunları ayıklıyoruz. Daha sonra bol suyun içinde naneleri iyice yıkayalım. Nane sulak yerlerde yetiştiğinden üzerleri topraklı olur. Bunların iyice temizlemesi gerekir. Daha sonra sularının süzmesi için bir süzgünün içinde bekletin.

Bu arada evinizde havadar olan, ancak güneş almayan bir yere temiz bir bez serin. Bunun üzerine naneleri seyrek olarak dağıtın. Seyrek olursa, üst üste binmezse naneler daha kolay kuruyacaktır. Eğer hava sıcaklığı fazla ise nanelerin kuruması bir haftada gerçekleşir. Nemli havalarda kuruma süresi de uzar.

Naneler kuruduktan sonra, saplarını yapraklarından ayırmaya başlayın. Bunu yaprakları saplarından sıyırarak yapabilirsiniz. Eğer yaprakların bir kısmını parçalamadan ayırırsanız, bunlarla kışın daha kolay nane çayı yapabilirsiniz. Yemeklerde kullanacağınız naneyi ufalayıp kavanozlara koyun. İşte nane kurutmak bu kadar kolay. Evde kendinizin kuruttuğu nanenin aromasının yanında rengi bile farklı olur. Bu nedenle yazın pazardan bol miktarda alarak, evde nane kurutmayı deneyebilirsiniz. Nane oldukça ucuzdur. Bu nedenle organik kuru nane yemekten kendinizi ve sevdiklerinizi mahrum bırakmayın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nane Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Nane Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Nane Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Nane Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Nane Yağı Ne İşe Yarar?

Nane Yağı Ne İşe Yarar?

Naneli Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Tuzlu Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Tuzlu Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Naneli Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Naneli Poğaça Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Poğaça Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Naneli Kek Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Kek Tarifi ve Malzemeleri